MeasureCamp Prague 2017

MeasureCamp Prague 2017

Jestli jste v neděli ráno slyšeli ránu, tak to byl kámen, který mi spadl ze srdce potom, co třetí pražský MeasureCamp proběhl věřím celkem se ctí (mezi menší zaškobrtnutí lze počítat opožděná trička a chybějící kávu během Coffee Breaku jestli víte o něčem dalším, dejte vědět každý feedback nám pomůže organizaci dále zlepšovat).

Moje letošní zapojení bylo zase o fous větší než loni, a proto mi na hladkém průběhu akce hodně záleželo. Posuďte sami, že některé změny oproti roku 2016 mi mohly přidělat pár vrásek:

  • počet členů organizačního výboru klesl z deseti na šest
  • počet účastníků vzrostl z cca stovky na dvě stě
  • sponzorů těsně před akcí bylo bohužel také o jednoho méně

Obrovský dík proto posílám Janě Tomášikové do Avastu, protože bez jejího zapojení bychom byli v koncích. S občasnou výpomocí Jardy Vojny domluvila vše potřebné ohledně cateringu, připravila pro nás veškeré podklady k vyznačení navigace po venue, zařídila taky promítání programu a sponzorů na obrazovkách a v neposlední řadě zajistila možnost komentované prohlídky Threat Labs. O naše sociální sítě se zase příkladně staral Michal Pařízek (a speciální dík mu patří taky za to, že mi poskytl luxusní nocleh a exkurzi do překvapivé paralelní reality vesnice nacházející se nečekaně poměrně blízko centru Prahy) a kluci z Medio zase na poslední chvíli doklepli trika, visačky a šňůry. Uf.

Jak jsem vnímal samotnou akci

Mám rád výzvy, a proto jsem moc neváhal, ani když se ukázalo, že úvodní slovo také zůstane na mně a to ještě v angličtině. Pak už ze mě opadlo úvodní napětí a svoji prezentaci základů JavaScriptu pro webovou analytiku jsem si celkem užil (už víte, co je to callback?). Mezi tím jsme ještě prohodili pár slov o svých frustracích z měření mobilních aplikací s Markem Leciánem a vyplynula z toho moje účast na navazující panelovce na toto téma. Trochu se nám to zvrhlo v Therapy Session ostatně tento jev byl letos poměrně častý i u dalších témat.

Poté následoval oběd. Trochu jsme si oddechli, že se nám letos podařilo účast odhadnout tak dobře, že jídla bylo tak akorát. Utvořily se trochu fronty, takže obavu z dalšího nárůstu akce v příštích ročnících to zanechalo.

První přednášku po obědě jsem bohužel vynechal bylo potřeba připravit pár slajdů na závěrečnou řeč, ale pak jsem si hned odmoderoval diskusi na téma HR v analytice. Moc děkuji všem za skvělé tipy a věřím, že jsme se společně krásně nachytřili, aby nám šlo lákání nových posil mnohem lépe. Získané poznatky kolegyně Hanka hned zapracovala do našeho inzerátu na Job Board snad se někdo brzy ozve! Na téma volně navázali kolegové, kteří představili, jak u nás zaškolujeme nováčky a jak se lze u nás stát analytikem, i když přechází ze zcela nesouvisejícího oboru stavařiny.

V posledním bloku jsem se pak zapojil do diskuse na téma cross-browser detekce zařízení přes různé varianty fingerprintů, kterou moderoval Kuba Kříž z Optimics a poslední přednášku jsem obětoval na doklepnutí závěrečné prezky a lehký networking.

Závěrem

Nejúžasnější z letošního ročníku byla určitě vysoká účast (nejspíš mělo vliv i ne úplně ideální počasí). Myslím, že se komunita kolem analytiky už celkem tvaruje a považuji ji za celkem zdravou. Posuďte sami:

V dalších ročnících bych ale chtěl hodně zamakat na motivaci účastníků ke sdílení svého obsahu – měl jsem pocit, že program opět tvořily provařené tváře z řad organizátorů a sponzorů. Byl bych přeci jenom raději, aby ztratili ostych i méně známé tváře, začátečníci nebo specialisti z příbuzných oborů, abychom si záběr trochu rozšířili a posílili komunitní charakter akce. Stejně tak považuju za přešlap, že jsme trochu vyměkli a přestali jsme tlačit na angličtinu. Věřím totiž, že v Čechách je analytika na velmi vysoké úrovni a že máme na to, abychom to světu ukázali. Jen se nesmíme bát a musíme to dát vědět za hranicemi a tam to bez angličtiny nepůjde. Možná rádi nakupujeme „hezky česky“, ale pojďme analyzovat raději „pěkně anglicky“. Kdo je v tom se mnou?


One comment

  • Květen 16th, 2018 16:49

    Super, už se těším na další ročník!

Komentáře

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.